PÓŁWYSEP PELJESAC

 

Półwysep Peljesac znajduje się w południowej części dalmatyńskiego wybrzeża Chorwacji. Ma on długość około 70 km, do 3 km szerokości i około 8000 km² powierzchni. Półwysep jest prawie równoległy do linii brzegowej a u nasady tak wąski że wystarczy klika chwil by przedostać się z jednej strony na drugą. Jest to region górzysty, ukształtowany wraz z całym pasmem Gór Dynarskich.

Półwysep Peljesac jest jedną z najwyżej cenionych ze względu na czystość wody i łagodny klimat części Chorwacji. Region ten był chętnie odwiedzana już w latach 60. XX wieku i następnych dziesięcioleciach przed rozpadem Jugosławii. Po zakończeniu wojny w byłej Jugosławii i ustabilizowaniu się nowych granic w tym rejonie liczba odwiedzających Pelješac dorównuje okresowi sprzed wojny.

Dojazd samochodem – bez użycia promu – do półwyspu możliwy jest tylko przez miasteczko Ston, leżące – tak jak Dubrownik – w południowej części Chorwacji. Zachodnia część półwyspu oddzielona jest wąską cieśniną – Kanałem Korczulańskim – od wyspy Korčula, a w pobliżu jego środkowej i wschodniej części – na południe – położona jest wyspa Mljet, oddzielona od półwyspu o kilkunastokilometrowej szerokości cieśniną. Przez cieśniny te kursują regularne promy.

Znajdują się tu plaże piaskowe lub żwirowe, największa z nich Trstenica ma 1500 m długości. Wśród najbardziej znanych i najczęściej odwiedzanych miejscowości jest Orebic, Trpanj, Trstenica i naturalne przedłużenie półwyspu Wyspa Korcula.

 

Galeria


Napisz do nas

Skąd się o nas dowiedziałeś?

Wyrażam zgodę na rejestrowanie moich danych osobowych, które będą wykorzystywane wyłącznie w ramach świadczonych usług oraz przetwarzane zgodnie z ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. Więcej informacji znajduje się w zakładce RODO.
Trwa wysyłanie...

Galeria