Każdy cudzoziemiec może kupić oraz sprzedać nieruchomość na terenie Chorwacji, pod warunkiem, że państwo z którego pochodzi podpisało z Republiką Chorwacką porozumienie o wzajemnych stosunkach, regulujących proces zakupu i sprzedaży nieruchomości. Polska podpisała takie porozumienie z Republiką Chorwacką.

 

 

Od lutego 2009 roku obywatele Unii Europejskiej nie muszą uzyskiwać pozwolenia na zakup nieruchomości na terenie Republiki Chorwacji. Nieruchomość może kupić osoba fizyczna lub prawna.

Osobie fizycznej do zakupu/sprzedaży nieruchomości potrzebny jest paszport lub dowód osobisty oraz nr identyfikacyjny OIB.

Koszty zakupu nieruchomości:

- za usługi biura adwokackiego, w tym koszty notarialne i wpis do księgi wieczystej : 1% wartości transakcji, jednak nie mniej niż 1500 Euro. Biuro przygotowuje umowę kupna-sprzedaży oraz nadzoruje cały proces zakupu aż do momentu wpisu do ksiąg wieczystych;

- jednorazowy podatek od przeniesienia prawa własności: 3% wartości transakcji (płatny po naliczeniu go przez Ministerstwo Finansów Republiki Chorwackiej i wydaniu decyzji) * ;

- prowizja agencji: 3% netto + obowiązujący VAT, nie mniej niż 2500 Euro.

 

*Powyższe informacje nie dotyczą wszystkich aspektów prawnych i finansowych zakupu nieruchomości, ale mają za zadanie dać Państwu ogólne wskazówki na temat procesu nabywania nieruchomości w Chorwacji.

Napisz do nas

Skąd się o nas dowiedziałeś?

Wyrażam zgodę na rejestrowanie moich danych osobowych, które będą wykorzystywane wyłącznie w ramach świadczonych usług oraz przetwarzane zgodnie z ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. Więcej informacji znajduje się w zakładce RODO.
Trwa wysyłanie...