DALMACJA ŚRODKOWA

 

Dalmacja obejmuje pas wybrzeża od południowego krańca wyspy Pag po miejscowość Cavtat. Wzdłuż brzegu rozrzucone są niezwykle liczne małe wysepki i żyjące z turystyki większe wyspy Brac, Hvar i Korcula. Idylliczne wioski, historyczne miasta, ukryte zatoki, a przede wszystkim kryształowo czysta woda wzdłuż wybrzeża i wokół wysp czynią z Dalmacji chętnie wybierane miejsce wypoczynku.

Stolicą środkowej Dalmacji jest Split z urzekającą starówką, którą koniecznie trzeba zobaczyć zarówno w dzień, jak i w nocy. Główną atrakcją architektoniczną są oczywiście ruiny pałacu cesarza rzymskiego Dioklecjana. Był on budowany z wysokiej jakości marmuru, który jest wydobywany po dzień dzisiejszy na wyspie Brać. Wspaniałe jest też wnętrze katedry, która została wzniesiona obok Pałacu Dioklecjana. Powstało tu z biegiem lat również wiele pałaców, z których najpiękniejszy jest Pałac Papalića.

Ze Splitu można dostać się promem na najpiękniejsze wyspy Dalmatyńskie, np. Brać, Hvar, Korćula. Głównymi centrami wypoczynkowymi są miasta: Śibenik, Primośten, Trogir. Mają one wspaniałe, zabytkowe starówki z wąskimi, romantycznymi uliczkami, szczególnie piękne w Primostenie i Trogirze. Obydwie te miejscowości położone są na niewielkim półwyspie. Urokliwa też jest w Trogirze wspaniała aleja palmowa wzdłuż przystani dla promów, którą dochodzi się do pozostałości zabytkowych murów miasta.

Napisz do nas

Skąd się o nas dowiedziałeś?

Wyrażam zgodę na rejestrowanie moich danych osobowych, które będą wykorzystywane wyłącznie w ramach świadczonych usług oraz przetwarzane zgodnie z ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. Więcej informacji znajduje się w zakładce RODO.
Trwa wysyłanie...