Słowenia to kraj co prawda niewielki, ale za to przepiękny i bardzo ciekawy turystycznie. Jego niezwykłe walory naturalne sprawiają, iż z roku na rok ten mały kraj jest odkrywany przez coraz większe rzesze turystów


Słowenia jest niezwykle interesująca nie tylko latem, ale i też zimą. Obecność Alp oraz dogodne warunki śniegowe sprawiają, iż ten malutki kraj stanowi fantastyczne miejsce na wyjazdy na narty.

 

Słowenia, która niegdyś była jedną z republik związkowych Jugosławii, stała się niepodległym państwem w roku 1991, w wyniku rozpadu federacji jugosłowiańskiej. Kraj ten graniczy z Włochami, Austrią, Węgrami i Chorwacją. Na terytorium Słowenii stykają się ze sobą cztery ważne krainy geograficzne Europy: Alpy, Góry Dynarskie, Nizina Panońska i Morze Śródziemne. Słowenia jest krajem górzystym, a jego mieszkańcy z zapałem uprawiają wspinaczkę i jazdę na nartach. Flaga Słowenii przedstawia trzy wierzchołki Triglava, najwyższego szczytu Słowenii o wysokości 2 864 m.n.p.m.

 

Kraj ten był niegdyś częścią Austro-Węgier. Stolica Słowenii, Lublana, została założona w czasach Imperium Rzymskiego. Uniwersytet, na którym studiuje ponad 50 000 osób, jeszcze bardziej wzbogaca życie kulturalne miasta. Najważniejsze gałęzie przemysłu to produkcja części samochodowych, wyrobów chemicznych, urządzeń elektrycznych i elektronicznych, wyrobów metalowych, tkanin i mebli.

 

Na terenie Słowenii, zwłaszcza w położonej w jej południowo-zachodniej części, Krasie, licznie występują zjawiska krasowe: podziemne rzeki, jaskinie (około 7000). Jedną z wielu atrakcji turystycznych są słynne jaskinie w Postojnej, w których znajdują się imponujące stalaktyty i stalagmity. Z malowideł na ścianach jaskini wynika, że pierwsi turyści zawitali tam już w 1213 r. Góry w Słowenii, to obok jaskiń jej największy skarb. Zaczarowane widoki czekają na turystę na każdym kroku

 

Słowenia to w większości kraj wyżynny i górski: 90% powierzchni kraju leży ponad 300 m n.p.m. Najwyższy szczyt to położony w Alpach Julijskich Triglav (2864 m); znajduje się on na terenie parku narodowego o tej samej nazwie. Prawie połowę kraju zajmują lasy, sprawiając, że Słowenia to jedno z najbardziej zielonych państw na świecie. Ziemie uprawne stanowią 43% ogółu powierzchni.

 

Główne rzeki to Sawa i Drawa wpadające do Dunaju, Socza na zachodzie, Mura na północnym wschodzie, Krka na południowym wschodzie oraz Kupa, stanowiąca na pewnym odcinku granicę z Chorwacją. Największe jeziora to: okresowe Jezioro Cerknickie oraz górskie Bohinj i Bled.

 

Słowenia leży w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego z czterema porami roku, niemniej jednak ukształtowanie terenu sprawia, że można w Słowenii wyróżnić trzy odrębne strefy klimatyczne. Na północnym zachodzie dominuje klimat alpejski z silnymi wpływami znad Atlantyku i obfitymi opadami. Wybrzeże i duża część Przymorza, aż do doliny Soczy, posiada klimat śródziemnomorski z ciepłą słoneczną pogodą przez większą część roku i z łagodnymi zimami. Część wschodnia Słowenii ma klimat kontynentalny z gorącymi latami i mroźnymi zimami. Średnie temperatury: w styczniu 0 °C, w czerwcu 21 °C.

 

Na słoweńską kuchnię silny wpływ miały kraje sąsiadujące ze Słowenią. Z kuchni austriackiej przejęto Strudel i Wiener schnitzel, od Włochów zapożyczono risotto i ravioli, a od Węgrów gulasz. Specjalnością słoweńskiej kuchni jest potica, czyli rodzaj zawijanego ciasta z orzechami.

 

Słowenia pod względem kulturowym związana była z krajami Europy Środkowej, głównie Austrią i północnymi Włochami, częściowo również z Węgrami. Wpływ południowosłowiańskich krajów bałkańskich, z którymi Słowenia połączona była wspólnym państwem przez siedemdziesiąt lat XX wieku, zaznaczył się w mniejszym stopniu.

 

Mimo braku samodzielnej państwowości, w Słowenii od XVI w. rozwijała się literatura w języku słoweńskim. Intensywniejszy rozwój kultury słoweńskiej datuje się od pierwszej połowy XIX w., kiedy to, podobnie jak w przypadku niektórych innych narodów europejskich, nastąpiło przebudzenie narodowe i kulturalne.

 

W XX w. udziałem kultury słoweńskiej były korzystne warunki rozwoju, z przerwą w latach II wojny światowej. W przedwojennym Królestwie Jugosławii rozwój kultury słoweńskiej był częściowo ograniczany przez tendencje unitarystyczne, natomiast w skład powojennej socjalistycznej Jugosławii Słowenia wstąpiła jako organizm wprawdzie zależny politycznie, ale całkowicie samodzielny pod względem kulturalnym.

 

Od uzyskania niepodległości w 1991 r. władze Republiki Słowenii aktywnie wspierają rozwój kultury, wychodząc z założenia, że dokonania kulturalne mogą być istotnym atutem niewielkiego państwa i narodu.

Galeria


Spełnij swoje marzenia

Jak
działamy?

Baza ofert

Starannie budujemy
bazę ofert

Wybór ofert

Doradzamy
w wyborze oferty

Transakcje

Pomagamy
w przeprowadzeniu transakcji

Zarządzanie nieruchomościami

Wspieramy
zarządzanie nieruchomościami

Napisz do nas

Skąd się o nas dowiedziałeś?

Wyrażam zgodę na rejestrowanie moich danych osobowych, które będą wykorzystywane wyłącznie w ramach świadczonych usług oraz przetwarzane zgodnie z ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. Więcej informacji znajduje się w zakładce RODO.
Trwa wysyłanie...