WYSPA PAG

 

Pag jest to wyspa na Morzu Adriatyckim zlokalizowana u wybrzeży Dalmacji. Pag jest piątą co do wielkości wyspą Chorwacji. Ma ona powierzchnię 285 km2. Pag może poszczycić się również najdłuższą linią brzegową - 302 km. W środek wyspy wcina się długa i wąska zatoka Paški Zaljev. Ludność Pagu liczy ok. 8 tys. mieszkańców. Cała wyspa pokryta jest rozległymi polami białych kamieni, które robią niesamowite wrażenie krajobrazu księżycowego. Przyczyniły się do tego wiejące tam silne suche wiatry typu bora. Na kamienistych polach występuje drobna roślinność, którą wypasa się owce. W dolinie wokół zatoki rozciągają się łąki, gdzie uprawia się winogron i oliwki. Część zatoki wykorzystana jest do uzyskiwania soli z wody morskiej.

Największe miasto na wyspie również nosi nazwę Pag. Jest średniowieczne miasto zaprojektowane przez znanego budowniczego i rzeźbiarza Jurija Dalmatinca. Jest niewątpliwie centrum turystycznym i kulturalnym wyspy. Jest tu około 20 kilometrów żwirowych plaż. Miasto otoczone jest murami i jest bogate w dziedzictwo kulturowe. Jest tu wiele zabytków historycznych. Między innymi: pałac książęcy, klasztor, twierdza, barokowe balkony, kamienne herby szlacheckich rodzin. Główny kościół Pagu zachwyca zwiedzających swoją architekturą i licznym eksponatom. Drugą znaną miejscowością turystyczną na tej wyspie jest Novalja.

Na wyspę można dostać się promem z miejscowości Prizna albo mostem, który umożliwia wjazd na wyspę od strony południowej. Pag jest wyspą o niezwykłym, raczej surowym krajobrazie.

Wyspa Pag słynie z wyrobu przez jej mieszkanki przepięknych koronek. Główną zaletę wyspy stanowi to, iż jest jedną z najrzadziej zaludnionych wysp w Chorwacji, a co za tym idzie - stosunkowo spokojną. Stanowi doskonały punkt wypadowy do Zadaru, Paklenickiego Parku Narodowego i Plitvickiego Parku Narodowego. Jest również świetną bazą dla płetwonurków.

Galeria


Napisz do nas

Skąd się o nas dowiedziałeś?

Wyrażam zgodę na rejestrowanie moich danych osobowych, które będą wykorzystywane wyłącznie w ramach świadczonych usług oraz przetwarzane zgodnie z ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. Więcej informacji znajduje się w zakładce RODO.
Trwa wysyłanie...